Ensemble™ Medley® 2-Piece Tub & Shower, 73 x 60 in, Right Hand Drain, White
PartSTR71370126WHT
MFG71370126-0
Description
Sterling® Bath/Shower, Series: 7137, Ensemble® Medley®, 60-1/4 in Length, 31-1/4 in Width, 74-1/4 in Height, Right Drain Location, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Price/Availability Accessible On Login
- 16 in apron
- Tongue and groove walls with snap-together installation
- High-gloss walls
- No caulk required
- Molded-in shelves
- Dry-Block™ seal and channeled water containment system
- Aging in place backerboards
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- Modular design allows it to be moved around corners and through doorways with ease
- Durable high-gloss finish provides a smooth, shiny surface that is easy to clean
- Includes factory-installed wood backers for future grab bar installation
Clean, contemporary design with ample shelving space, the Ensemble® Medley updates the look of any bathroom.
| Type | Tub & Shower |
| Number of Pieces | 2 |
| Length | 60 in |
| Height | 73 in |
| Drain Location | Right Hand |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Ensemble™ Medley® |
| Color Family | White |
| Finish/Color | White |
| Material | Vikrell® |
| Mounting Type | Alcove |
| Series | 7137 |
| Width | 31-1/4 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 885612241245 |
| Manufacturer Part Number | 71370126-0 |
71374106 60 x 30 in Medley Bath/Shower Wall Set with Backer Boards and 71171120 30 in Bath
10 Years Limited Residential/3 Years Limited Commercial
ASTM E162/E662|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold|HUD|UM Bulletin 73
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Sterling®Ensemble™ Medley® 2-Piece Tub & Shower, 73 x 60 in, Right Hand Drain, White

