Accord® Shower Stall, 36 x 42 x 75-3/4 in, Center Drain, Solid Surface, White
PartSTR72250100WHT
MFG72250100-0
Description
Sterling® Shower, 3-Piece, Series: 7225, Accord®, 42-1/4 in Length, 37-1/4 in Width, 77-7/8 in Height, 3 Wall Panels, Center Drain, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Price/Availability Accessible On Login
- Snap" together installation, an audible click lets you know when the walls are properly installed
The beauty of traditional meets the fresh look of modern. Made of solid Vikrell® material, the four piece modular design is easy to install, with caukless seams and snap together walls. Shelves are recessed into the walls allowing for more showering space.
| Type | Shower Stall |
| Color Family | White |
| Material | Solid Surface |
| Drain Location | Center |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Length | 36 in |
| Width | 42 in |
| Height | 75-3/4 in |
| Collection | Accord® |
| Finish/Color | White |
| Drain Connection | Center |
| Mounting Type | Alcove |
| Number of Wall Panels | 3 |
| Series | 7225 |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181507 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 650531666536 |
| Manufacturer Part Number | 72250100-0 |
72245100 36 in Shower End Wall Set, 72251100 42 in Shower Base and 72252100 42 in Shower Back Wall
10 Years Limited Residential/3 Years Limited Commercial
ANSI Z124.1.2 and CSA B45.1
Price/Availability Accessible On Login

Sterling®Accord® Shower Stall, 36 x 42 x 75-3/4 in, Center Drain, Solid Surface, White

