Accord® Wall, 77 x 60 in, White
PartSTR72272100WHT
MFG72272100-0
Description
Sterling® Shower Back Wall, Series: 7227, Accord®, 60 in Length, 77 in Width, 77 in Height, 3-Wall Alcove Mount, Solid Vikrell®, High Gloss White
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- High-gloss finish provides a smooth, shiny surface that is easy to clean
- Install with 72245100 wallset and 72271100 shower base
The Accord® bath and shower line blends traditional and modern design. The curved wall maximizes the bathing area and creates a sense of openness and space while providing abundant storage. In keeping with the Accord® family of products, the seams are caulkless for faster installation.
| Type | Wall |
| Number of Pieces | 1 |
| Length | 60 in |
| Height | 77 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Accord® |
| Color Family | White |
| Finish/Color | White |
| Material | Solid Vikrell® |
| Mounting Type | Wall |
| Series | 7227 |
| Width | 77 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181507 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 650531665836 |
| Manufacturer Part Number | 72272100-0 |
10 years Limited Residential/3 years Limited Commercial
ASTM E162/E662|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold|HUD|UM Bulletin 73
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Sterling®Accord® Wall, 77 x 60 in, White

