STORE+® 2-Piece End Wall Set, 72-5/8 x 34 in, White
PartSTR72305100WHT
MFG72305100-0
Description
Sterling® Shower End Wall Set, Series: 7230, STORE®, 2-5/8 in Length, 27-15/16 in Width, 74 in Height, 3 Wall Panels, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Price/Availability Accessible On Login
- Durable high-gloss finish
- Tongue and groove design with snap-together installation
- No caulk required
- Modular design allows it to be moved around corners and through doorways with ease
Arrange your shower exactly the way you like it with STORE®. A fully customizable storage system, it features movable accessories that make keeping everything right in its place easy. The STORE® shower stall is built of solid Vikrell® for material strength, durability and lasting beauty. Pair these end walls with a GUARD® base and STORE® back wall.
| Type | End Wall Set |
| Number of Pieces | 2 |
| Length | 34 in |
| Height | 72-5/8 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | STORE+® |
| Color Family | White |
| Finish/Color | White |
| Material | Solid Vikrell® |
| Mounting Type | Alcove |
| Number of Wall Panels | 3 |
| Series | 7230 |
| Width | 27-15/16 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181503 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 885612478436 |
| Manufacturer Part Number | 72305100-0 |
3 years Limited Residential/1 year Limited Commercial
ASTM E162|ASTM E662|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Sterling®STORE+® 2-Piece End Wall Set, 72-5/8 x 34 in, White

