Medley® Shower Stall, 34 x 60 x 74-1/4 in, Center Drain, Solid Surface, White
PartSTR72430106WHT
MFG72430106-0
Description
Sterling® Shower Stall, Medley™, 60 in Length, 35-1/4 in Width, 75-1/2 in Height, 3 Wall Panels, 4-1/2 in Center Drain, Alcove Mount, Solid Vikrell®, High-Gloss White
Price/Availability Accessible On Login
- 3-1/8 in threshold
- Tongue and groove modular design allows for easy installation during any phase of construction
- Smooth wall design with molded-in shelves and shaving ledges
With a clean, contemporary design, Medley™ updates the look of any bathroom. Made of solid Vikrell® material, it delivers strength, durability and lasting beauty. The durable high-gloss finish provides a smooth, shiny surface that's easy to clean. Factory-installed Aging In Place backer boards make future grab bar installation easy.
| Type | Shower Stall |
| Color Family | White |
| Material | Solid Surface |
| Drain Location | Center |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Length | 34 in |
| Width | 60 in |
| Height | 74-1/4 in |
| Collection | Medley® |
| Finish/Color | White |
| Drain Connection | 4-1/2 in Center |
| Mounting Type | Alcove |
| Number of Wall Panels | 3 |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181507 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 885612901828 |
| Manufacturer Part Number | 72430106-0 |
72331100 60 x 34 in Shower Base, 72432106 60 in Shower Back Wall with AIP Backerboards and 72405106 34 in End Wall Set with AIP Backerboards
10 Years Limited
ASTM E162/ASTM E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|HUD UM Bulletin 73
Price/Availability Accessible On Login

Sterling®Medley® Shower Stall, 34 x 60 x 74-1/4 in, Center Drain, Solid Surface, White

