Spectacle™ Freestanding Bath Tub, 65-7/16 x 36-1/4 x 25 in, Center Rear Drain, White
PartSTR95338WHT
MFG95338-0
Description
Sterling® Bathtub, Spectacle™, Deep Soak Bath Therapy, 65-7/16 in Length, 36-1/4 in Width, 25-5/16 in Height, 63.61 gal Water, Center Rear Drain Location, 1-1/2 in, 45-11/16 in W x 22-5/16 in H Bathing Well, 15-9/16 in Soaking Depth, Free-Standing Mount, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- Free-standing design creates a striking focal point in your bathing area
- Fluted basin offers a spacious bathing experience
- 16 in depth offers a deep soaking experience
- Integral lumbar support on both ends
- Extra-wide deck simplifies installation of faucet and overflow
- 4 in drain to floor clearance for above-floor drain installation
- Textured bottom surface
Surround yourself with tranquility and comfort in the Spectacle™ freestanding bath. Combining luxury with practicality, the fluted, ergonomic design conforms to and supports your body as you stretch out and enjoy a deep, relaxing soak. With its gracefully shaped lines and generous bathing depth, this versatile bath complements a wide range of bathroom styles and offers easy installation.
| Type | Freestanding |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 62 to 65-7/8 in |
| Overall Width Range | 36 to 36-1/2 in |
| Height | 25 in |
| Drain Location | Center Rear |
| Collection | Spectacle™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 65-7/16 in |
| Width | 36-1/4 in |
| Bath Therapy Type | Deep Soak |
| Bathing Well Size | 45-11/16 in W x 22-5/16 in H |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Free-Standing |
| Soaking Depth | 15-9/16 in |
| Water Capacity | 63.61 gal |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 885612857699 |
| Manufacturer Part Number | 95338-0 |
ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124
Price/Availability Accessible On Login

Sterling®Spectacle™ Freestanding Bath Tub, 65-7/16 x 36-1/4 x 25 in, Center Rear Drain, White

