TM Tankless Water Heater, 380 Kbtu/hr, Natural Gas, Indoor/Outdoor, 0.80 EF
PartTAKTM50ASMENG
MFG100123352
Description
Takagi Tankless Water Heater, Series: M50, 380000 Btu/hr Heating, Natural Gas Fuel, 1 in NPT Gas Connection, Electronic Ignition, 5 in Vent, Condensing/Non condensing: Non-Condensing, 14.5 gpm, 0.8, 1 in NPT Water Connection, 4 to 10-1/2 in WC Gas/15 to 150 psi Water, 110 to 185 deg F, Ultra Low Nox: No, Indoor/Outdoor: Indoor/Outdoor, 24-7/8 in W, Commercial/Residential/Dual: Commercial, Domestic
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS
- Dual heat exchanger design provides redundancy for added reliability, an industry exclusive
- Internal pump control port
- Easy-link up to 4 units without a multi-unit controller
- Multi-link up to 10 units with a multi-unit controller
- Venting with category III stainless steel
- Safety features include freeze, overheat, surge protection and troubleshooting diagnostic codes
- Low NOx emissions
The T-M50 Series, specifically designed for heavy-duty applications, is the largest Takagi tankless heater yet, and the most powerful (14.5 gpm max) in the tankless industry The T-M50 Series is suitable for commercial applications (hotels, restaurants, government, convalescent homes, etc.) that require high demand and the most durable of heaters. Along with commercial grade copper alloy, the T-M50 Series is the only commercial unit in the industry that offers a "dual-combustion system," providing redundancy for added reliability. Number of showers this unit can handle, depending on ground water temperature.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Heating Capacity | 380 Kbtu/hr |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Condensing/Non Condensing | Non-Condensing |
| Ultra Low NOx | No |
| Series | TM |
| Energy Factor | 0.80 |
| Commercial/Residential/Dual | Commercial |
| Dimensions | 24-7/8 in W |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 14.5 gpm |
| Gas Connection | 1 in NPT |
| Ignition Type | Electronic |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Temperature Rating | 110 to 185 deg F |
| Vent Size | 5 in |
| Water Connection | 1 in FNPT |
| Brand | Takagi |
| Package Width | 16.875 in |
| Package Height | 113 in |
| UNSPSC | 40101826 |
| Alternate Part Number 1 | TM50ASMENG |
| Package Length | 29 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 671657108410 |
| Manufacturer Part Number | 100123352 |
15 Years Limited Heat Exchanger, 5 Years Limited Parts Residential, 6 Years Limited Heat Exchanger, 5 Years Limited Parts Commercial
ANSI Z21.10.3|ASME HLW Specified|CSA 4.3|cCSAus Certified|CSA Certified Low Lead Content|Low Lead IAPMO R and T Certified|NSF Approved
Heavy Duty Commercial
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS

TakagiTM Tankless Water Heater, 380 Kbtu/hr, Natural Gas, Indoor/Outdoor, 0.80 EF

