Aquia® IV 1G® One Piece Toilet With Seat, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Top Push Button, 0.8/1 gpf Dual Flush, Cotton
PartTOTMS646124CUMFG01
MFGMS646124CUMFG#01
Description
Toto®, MS646124CUMFG#01, Center Universal Height, Aquia® IV 1G® Collection, 0.8/1 gpf Flush, Elongated Bowl, 16-1/8 in Rim Height, 12 in Rough-In, 2-1/2 in Trapway, Floor Mounting, Dynamax Tornado Flush® Flushing System, 2-1/2 in Flush Valve, 28-1/4 in L x 15-3/16 in W x 28-1/8 in H Overall, Vitreous China, Cotton White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Dynamax™ Tornado Flush® utilizes 360 deg cleaning power to reach every part of the bowl
- Highly efficient dual-flush system promotes water conservation
- CEFIONTECT® ceramic glaze minimizes waste from adhering to ceramic surfaces
- Bowl design reduces water flow resistance and turbulence, resulting in a quieter flush
- Completely skirted design for a sleek and understated look
- Elongated one-piece toilet, easier to maintain versus a two-piece toilet
- Toto® Washlet®+ upgrade compatibility - designed to work with a T40 Washlet®+ bidet seat for seamless integration
- Lid-top chrome dual-flush pushbutton - select 1 or 0.8 gpf
- Universal height allows for more comfort across a broader range of individuals
- Washlet®+ adapter 9AU321-A required if installing a Toto® Washlet®+
- Purchased separately - wax ring, toilet mounting bolts and water supply lines
The Aquia® IV 1G® Two-Piece Elongated Dual-Flush 1 and 0.8 gpf Toilet with CEFIONTECT® is the epitome of modern form and function. The skirted design conceals the trapway, which enhances the elegant look of the toilet and adds an additional level of sophistication. The one-piece design is not only aesthetically pleasing, but also offers the benefit of being easier to clean versus a two-piece toilet. By removing the gap between the tank and bowl, we eliminate the hiding place for dirt and debris. An additional benefit of the one-piece toilet is that there is no threat of leaks from bolts or gaskets that can occur in two-piece toilets. The Aquia® IV features Toto® Dynamax™ Tornado Flush®, utilizing a 360 deg cleaning power to reach every part of the bowl. This version of the Aquia® IV includes CEFIONTECT®, a layer of ceramic glaze that minimizes waste from sticking to ceramic surfaces. This feature, coupled with Dynamax™ Tornado Flush®, helps to reduce the frequency of toilet cleanings, minimizing the usage of water, harsh chemicals and time required for cleaning. The enhanced design of the Aquia® IV inner bowl reduces water flow resistance and turbulence, resulting in a quieter flush. The chrome center-mounted push button that sits atop of the tank allows you to proactively conserve water by choosing between a 0.8 gpf rinse or 1 gpf for tougher jobs. This version of the Aquia® IV offers Toto® T40 Washlet®+ compatibility for when you are ready to up-grade. Washlet®+ toilets feature a channel on the bowl surface to help conceal your Washlet®+ supply line and power cord for seamless integration. The Universal Height design allows for a more comfortable seat position across a wide range of users. The Toto® Aquia® IV meets the standards for EPA WaterSense and California's CEC and CALGreen requirements. The Aquia® IV comes ready for install into a 12 in rough-in, but may be adapted for a 10 in or 14 in rough-in with the purchase of a separately sold adapter. Includes a SoftClose® toilet seat (#SS124). Additional items n
| Type | One Piece |
| Flush Handle | Top Push Button |
| Number of Functions | Dual Flush |
| Mounting Type | Floor |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Aquia® IV 1G® |
| Flush Rate | 0.8/1 gpf |
| Rough-In Size | 12 in |
| Seat Yes/No | Yes |
| Finish/Color | Cotton |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flush Valve Size | 2-1/2 in |
| Flushing System | DYNAMAX Tornado Flush® |
| Gallons per Flush | 0.8/1 gpf |
| Material | Vitreous China |
| Overall Dimensions | 28-1/4 in L x 15-3/16 in W x 28-1/8 in H |
| Rim Height | 16-1/8 in |
| Trapway Size | 2-1/2 in |
| Brand | Toto® |
| UNSPSC | 30181505 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Toto |
| UPC | 739268344563 |
| Manufacturer Part Number | MS646124CUMFG#01 |
Chrome Pushbutton, SS124 SoftClose® Seat, Tank to Bowl Gasket, Tank to Bowl Hardware and Toilet Bolt Cap
1 Year Limited
ASME A112.19.2/A112.19.14|California Green Building Code|CEC Certified|cNPC Listed|CSA B45.1|cUPC Listed|EPA WaterSense Certified|IAPMO Listed|IPC Listed|Massachusetts Compliant|NSPC Listed|UPC Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects and other reproductive harm. For more information: go to www.P65Warnings.ca.gov.
Videos
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Toto®Aquia® IV 1G® One Piece Toilet With Seat, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Top Push Button, 0.8/1 gpf Dual Flush, Cotton

