Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, Cotton
PartTOTSS20401
MFGSS204#01
Description
Toto®, SS204#01, Series: SS204, Elongated Bowl, Slow Close Hinge, 18-1/2 in Bolt to Seat Front, Plastic Hinge, 5-1/2 in Mounting Hole, 14-1/4 in Width, Polypropylene, Cotton White, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Slow Closing Seat and Lid action designed for a gentle, softer close
- Solid High-Impact, High Gloss Polypropylene
- Contemporary Oval Design
Seat shall be model # SS204 Seat shall be solid plastic with closed front seat and cover. Wide back design shall feature a rounded cover with integral bumpers. Hinges to be color matched with noncorrosive nylon stud and nut.
| Type | Standard |
| Bowl Shape | Elongated |
| Front Type | Closed |
| Cover | Yes |
| Color Family | White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | Cotton |
| Bolt to Seat Front | 18-1/2 in |
| Domestic/Import | Import |
| Hinge Material | Plastic |
| Hinge Type | Soft Closure |
| Mounting Hole Size | 5-1/2 in |
| Series | SS204 |
| Width | 14-1/4 in |
| Brand | Toto® |
| Package Width | 20 in |
| Package Height | 20 in |
| UNSPSC | 30181603 |
| Package Length | 20 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Toto |
| UPC | 739268855342 |
| Manufacturer Part Number | SS204#01 |
Mounting Hardware
1 Year Limited
PROP65: This Product can expose you to chemicals including Nickel (Metallic), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects, and other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Price/Availability Accessible On Login

Toto®Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, Cotton

