2-Way Stamped Louver Register, 10 x 4 in, 1/3 in Spacing, Multi Shutter Damper, Steel, White
PartTRU132M10X04
MFG132M10X04
Description
TRUaire⢠Wall/Ceiling Register, 2-Way, Series: 132, 10 x 4 x 1-3/4 in, 45 to 145 cfm, 24 sq-in Effective Area, 55 deg Deflection, 1/3 in Blade Spacing, Steel, White Powder Coated, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Stamped louver in 2-way air flow pattern
- 1/3 in fin spacing
- Single lever operated multi-louver shutter
- Supply air flow
- Heavy steel construction
- Countersunk screw holes
- Revolutionary SmoothGlide technology
TRUaire's Stamped Steel Supply Registers are made of quality steel, and feature our exclusive SmoothGlide Technology, which powder coats every piece, prior to assembly, something no other register and grille manufacturer offers in the industry. TRUaire offers two series model types; 100 are the standard, 400 have stamped curved blades. Both models feature countersunk screw holes, a pristine white powder coat finish, and the economical price that comes with using steel. Our curved blade Steel Supply Registers (400) simply provides a classier look, and a more even air pattern. The choice is yours to make.
| Type | Sidewall/Ceiling Supply Grilles & Registers |
| Material | Steel |
| Width | 10 in |
| Height | 4 in |
| Finish/Color | White |
| Damper Type | Multi Shutter |
| Blade Spacing | 1/3 in |
| Color | White |
| Deflection Angle | 55 deg |
| Domestic/Import | Import |
| Effective Area | 24 sq-in |
| Finish | White Powder Coated |
| Flow Rate | 45 to 145 cfm |
| Series | 132 |
| Size | 10 x 4 x 1-3/4 in |
| Brand | TRUaire⢠|
| Package Width | 11.75 in |
| Package Height | 5.75 in |
| UNSPSC | 40101500 |
| Alternate Part Number 1 | 132M 10X04 |
| Package Length | 1.5 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 803492205058 |
| Manufacturer Part Number | 132M10X04 |
For sidewall or ceiling use
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

TRUaireā¢2-Way Stamped Louver Register, 10 x 4 in, 1/3 in Spacing, Multi Shutter Damper, Steel, White

