2-Way Toe-Space Supply Grille, 12 x 2 in, Short Blades, Steel, Brown
PartTRU150TSB02X12
MFG150TSB02X12
Description
TRUaire⢠Stamped Toe-Space Grille, 2-Way, Series: 150TS, 12 in W x 2 in H, 50 to 225 cfm, 19 sq-in, 55 deg Deflection, 1/2 in Blade Spacing, Steel, Brown, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Sturdy all steel construction
- Widespread air diffusion
- Durable brown powder coated finish
- Supply airflow
TRUaire's Floor and Baseboard Registers and Grilles simply complete your home's heating and cooling needs. We offer basic models, deluxe register models, and over-sized models with screw holes for mobile homes. All of TRUaire's floor and baseboard registers and grilles proudly feature our exclusive SmoothGlide Technology, 100 percent powder coated for rust and corrosion resistance, and an easy-open slotted face. Options include choice of fin design and spacing, and most models offer the choice of a pristine white or brown finish to fit your home, and of course, exceed expectations.
| Type | Floor & Baseboard Grilles & Registers |
| Material | Steel |
| Width | 2 in |
| Height | 12 in |
| Finish/Color | Brown |
| Blade Spacing | 1/2 in |
| Color | Brown |
| Deflection Angle | 55 deg |
| Domestic/Import | Import |
| Effective Area | 19 sq-in |
| Finish | Brown |
| Flow Rate | 50 to 225 cfm |
| Series | 150TS |
| Size | 12 in W x 2 in H |
| Brand | TRUaire⢠|
| Package Width | 13.5 in |
| Package Height | 3.75 in |
| UNSPSC | 40101505 |
| Alternate Part Number 1 | 150TSB 02X12 |
| Package Length | 0.5 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 803492181024 |
| Manufacturer Part Number | 150TSB02X12 |
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

TRUaireā¢2-Way Toe-Space Supply Grille, 12 x 2 in, Short Blades, Steel, Brown

