Stamped Return Grille, 20 x 14 in, 1/2 in Spacing, Steel, White
PartTRU17020X14
MFG17020X14
Description
TRUaire⢠Stamped Face Return Air Grille, 1-Way, Series: 170, 20 in W x 14 in H x 1/4 in THK, 1/4 in Overall Depth, 382 to 890 cfm, 179 sq-in, 55 deg Deflection, 1/2 in Blade Spacing, Steel, Powder Coated, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Durable white powder coated finish
- For sidewall or ceiling application
TRUaire's Return Air Grilles simply returns air to the furnace where it is filtered and either cooled or heated and then recirculates through the air supply grilles. We offer a variety of removable face, stamped, fixed bar, and fixed-hinged return air grilles for your convenience. Each return air grille will offer it's own set of unique options.
| Type | Sidewall/Ceiling Return Grilles |
| Material | Steel |
| Width | 20 in |
| Height | 14 in |
| Finish/Color | White |
| Blade Spacing | 1/2 in |
| Color | White |
| Deflection Angle | 55 deg |
| Domestic/Import | Import |
| Effective Area | 179 sq-in |
| Finish | Powder Coated |
| Flow Rate | 382 to 890 cfm |
| Overall Depth | 1/4 in |
| Series | 170 |
| Size | 20 in W x 14 in H x 1/4 in THK |
| Brand | TRUaire⢠|
| Package Width | 21.75 in |
| Package Height | 15.75 in |
| UNSPSC | 40101505 |
| Alternate Part Number 1 | 170 20X14 |
| Package Length | 0.25 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 803492171643 |
| Manufacturer Part Number | 17020X14 |
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

TRUaireā¢Stamped Return Grille, 20 x 14 in, 1/2 in Spacing, Steel, White

