Stamped Return Grille, 10 x 6 in, 1/3 in Spacing, Steel, White
PartTRU17310X06
MFG17310X06
Description
TRUaire⢠Stamped Face Return Air Grille, 1-Way, Series: 173, 10 in W x 6 in H x 1/4 in THK, 86 to 198 cfm, 44 sq-in, 55 deg Deflection, 1/3 in Blade Spacing, Steel, White Powder Coated, Import
Price/Availability Accessible On Login
- High quality stamped steel
- Variety of fin styles
- Counter-sunk screw holes
- Individually shrink-wrapped
TRUaire's Return Air Grilles simply returns air to the furnace where it is filtered and either cooled or heated and then recirculates through the air supply grilles. We offer a variety of removable face, stamped, fixed bar, and fixed-hinged return air grilles for your convenience. Each return air grille will offer it's own set of unique options.
| Type | Sidewall/Ceiling Return Grilles |
| Material | Steel |
| Width | 10 in |
| Height | 6 in |
| Finish/Color | White |
| Blade Spacing | 1/3 in |
| Color | White |
| Deflection Angle | 55 deg |
| Domestic/Import | Import |
| Effective Area | 44 sq-in |
| Finish | White Powder Coated |
| Flow Rate | 86 to 198 cfm |
| Series | 173 |
| Size | 10 in W x 6 in H x 1/4 in THK |
| Brand | TRUaire⢠|
| Package Width | 11.75 in |
| Package Height | 7.75 in |
| UNSPSC | 40101505 |
| Alternate Part Number 1 | 173 10X06 |
| Package Length | 0.375 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 803492181215 |
| Manufacturer Part Number | 17310X06 |
For sidewall use
Price/Availability Accessible On Login

TRUaireā¢Stamped Return Grille, 10 x 6 in, 1/3 in Spacing, Steel, White

