Stamped Return Grille, 10 x 8 in, 1/3 in Spacing, Steel, White
PartTRU17310X08
MFG173 10X08
Description
TRUaire⢠Stamped Face Return Air Grille, 1-Way, Series: 173, 10 in W x 8 in H x 1/4 in THK, 114 to 264 cfm, 58 sq-in, 1/3 in Blade Spacing, Steel, White Powder Coated, Import
Price/Availability Accessible On Login
- High quality stamped steel
- Variety of fin styles
- Counter-sunk screw holes
- Individually shrink-wrapped
TRUaire's Return Air Grilles simply returns air to the furnace where it is filtered and either cooled or heated and then recirculates through the air supply grilles. We offer a variety of removable face, stamped, fixed bar, and fixed-hinged return air grilles for your convenience. Each return air grille will offer it's own set of unique options.
| Type | Sidewall/Ceiling Return Grilles |
| Material | Steel |
| Width | 10 in |
| Height | 8 in |
| Finish/Color | White |
| Blade Spacing | 1/3 in |
| Color | White |
| Domestic/Import | Import |
| Effective Area | 58 sq-in |
| Finish | White Powder Coated |
| Flow Rate | 114 to 264 cfm |
| Series | 173 |
| Size | 10 in W x 8 in H x 1/4 in THK |
| Brand | TRUaire⢠|
| Package Width | 11.75 in |
| Package Height | 9.75 in |
| UNSPSC | 40101505 |
| Package Length | 0.375 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 803492181222 |
| Manufacturer Part Number | 173 10X08 |
For sidewall use
Price/Availability Accessible On Login

TRUaireā¢Stamped Return Grille, 10 x 8 in, 1/3 in Spacing, Steel, White

