Stamped Return Grille, 20 x 25 in, 1/3 in Spacing, Steel, White
PartTRU173T20X25
MFG173T 20X25
Description
TRUaire⢠Return Air Grille, 1-Way Stamped Face, Series: 173, 20 x 25 in, 1/3 in Blade Spacing, Steel, Pristine White Powder Coated, Import
Price/Availability Accessible On Login
- 1/3 in louver spaced in dual angular formation for greater strength and maximum area
- Counter-sunk screw holes with 2 in screws (provided)
- Each grille is individually shrink wrapped
- Durable pristine white powder coated finish
Our 173 series is a Stamped Return Air Grille with 1/3 in fin spacing used for sidewall or ceiling openings. Our product is constructed to ensure maximum airflow and compliment your home decor. Using our return air grille to outfit your ventilation system will improve your home air circulation. This product is powder coated white and made of high quality steel.
| Type | Sidewall/Ceiling Return Grilles |
| Material | Steel |
| Width | 20 in |
| Height | 25 in |
| Finish/Color | White |
| Blade Spacing | 1/3 in |
| Color | White |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Pristine White Powder Coated |
| Series | 173 |
| Size | 20 x 25 in |
| Brand | TRUaire⢠|
| Package Width | 21.75 in |
| Package Height | 26.75 in |
| UNSPSC | 40101505 |
| Package Length | 0.375 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 803492155469 |
| Manufacturer Part Number | 173T 20X25 |
Sidewall/Ceiling Openings
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

TRUaireā¢Stamped Return Grille, 20 x 25 in, 1/3 in Spacing, Steel, White

