Stamped Hinged Removable Face Return Filter Grille, 12 x 20 in, 1/2 in Spacing, 1 in Filter, Steel, White
PartTRU190RF12X20
MFG190RF12X20
Description
TRUaire⢠Return Air Filter Grille, 1-Way Stamped Face, Series: 190RF, 12 in W x 20 in H x 1-3/4 in THK, 55 deg Deflection, 1/2 in Blade Spacing, Steel, White Powder Coated, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Accepts 1 in air filter (not included)
- Return airflow
- 1/2 in louver spaced/dual angular formation
- Removable face or fixed hinge design
TRUaire's Return Air Grilles simply returns air to the furnace where it is filtered and either cooled or heated and then recirculates through the air supply grilles. We offer a variety of removable face, stamped, fixed bar, and fixed-hinged return air grilles for your convenience. Each return air grille will offer it's own set of unique options.
| Type | Sidewall/Ceiling Return Grilles |
| Material | Steel |
| Width | 12 in |
| Height | 20 in |
| Finish/Color | White |
| Blade Spacing | 1/2 in |
| Color | White |
| Deflection Angle | 55 deg |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | White Powder Coated |
| Series | 190RF |
| Size | 12 in W x 20 in H x 1-3/4 in THK |
| Brand | TRUaire⢠|
| Package Width | 14.75 in |
| Package Height | 22.75 in |
| UNSPSC | 40101505 |
| Alternate Part Number 1 | 190RF 12X20 |
| Package Length | 1.875 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 803492990220 |
| Manufacturer Part Number | 190RF12X20 |
For ceiling use
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

TRUaireā¢Stamped Hinged Removable Face Return Filter Grille, 12 x 20 in, 1/2 in Spacing, 1 in Filter, Steel, White

