Stamped Hinged Removable Face Return Filter Grille, 18 x 24 in, 1/2 in Spacing, 1 in Filter, Steel, White
PartTRU190RF18X24
MFG190RF18X24
Description
TRUaire™ Return Air Filter Grille, 1-Way Removable Stamped Face, Series: 190RF, 18 x 24 in, 20-7/8 in Overall Width, 1-3/4 in Overall Depth, 55 deg Deflection, 1/2 in Blade Spacing, Steel, Pristine White Powder Coated, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Sturdy steel case is en-framed for a 1 in air filter (not included)
- Durable pristine white powder coated finish
- Top SmoothGlide™ finger latch bottom hinged
- 1/2 in louver spaced in dual angular formation for greater strength and maximum area
- Counter-sunk screw holes with 1/4 in hexagon head screws
- Each grille is individually shrink wrapped
- Completely removable front panel for easy-to-use access
The 190 series is a Return Air Filter Grille used for sidewall or ceiling openings. Our product is constructed to ensure maximum airflow and compliment your home decor. Using our return air filter grille to outfit your ventilation system will improve your home circulation.
| Type | Sidewall/Ceiling Return Grilles |
| Material | Steel |
| Width | 18 in |
| Height | 24 in |
| Finish/Color | White |
| Blade Spacing | 1/2 in |
| Color | White |
| Deflection Angle | 55 deg |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Pristine White Powder Coated |
| Overall Depth | 1-3/4 in |
| Overall Width | 20-7/8 in |
| Series | 190RF |
| Size | 18 x 24 in |
| Brand | TRUaire™ |
| Package Width | 20.75 in |
| Package Height | 26.75 in |
| UNSPSC | 40101600 |
| Alternate Part Number 1 | 190RF 18X24 |
| Package Length | 1.875 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 803492209018 |
| Manufacturer Part Number | 190RF18X24 |
Ceiling and Sidewall Openings
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

TRUaire™Stamped Hinged Removable Face Return Filter Grille, 18 x 24 in, 1/2 in Spacing, 1 in Filter, Steel, White

