Adjustable Bar Type Register, 16 x 10 in, Vertical Blades, Multi Shutter Damper, Steel, White
PartTRU210VM16X10
MFG210VM 16X10
Description
TRUaire™ Ceiling/Sidewall Register, 1-Way, Series: 210 Series, 16 x 10 in, 9-1/2 in Duct Height, 17-3/4 in Overall Width, 2-1/4 in Overall Depth, Adjustable Vertical Blade, 3/4 in Blade Spacing, Steel, Powder Coated, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Single deflection adjustable bars
- One piece frame (up to 14 in x 10 in )
- Durable white powder coat finish
- Adjustable air deflection
- Vertical blades and multi-shutter damper
TRUaire™ Adjustable Bar Type Supply Registers deliver high capacity airflow, with style, and solid construction. There are three different models to choose from, and all feature SmoothGlide™ Technology, pristine white powder coat finish, and recessed screw holes. All three also offer options. These include: choice of vertical or horizontal blade positioning, and a choice to add our exclusive SmoothGlide™ Multi-Shutter Damper, our SmoothGlide™ Opposed Blade Damper, or no damper at all.
| Type | Sidewall/Ceiling Supply Grilles & Registers |
| Material | Steel |
| Width | 16 in |
| Height | 10 in |
| Finish/Color | White |
| Damper Type | Multi Shutter |
| Blade Spacing | 3/4 in |
| Blade Type | Adjustable Vertical |
| Color | White |
| Domestic/Import | Import |
| Duct Height | 9-1/2 in |
| Finish | Powder Coated |
| Overall Depth | 2-1/4 in |
| Overall Width | 17-3/4 in |
| Series | 210 |
| Size | 16 x 10 in |
| Brand | TRUaire™ |
| Package Width | 17.75 in |
| Package Height | 11.75 in |
| UNSPSC | 40101500 |
| Package Length | 2 in |
| Country of Origin | VN |
| Manufacturer | RectorSeal |
| UPC | 803492211424 |
| Manufacturer Part Number | 210VM 16X10 |
For Ceiling and Sidewall
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

TRUaire™Adjustable Bar Type Register, 16 x 10 in, Vertical Blades, Multi Shutter Damper, Steel, White

