Ecoflex® Tee Insulation Kit, ABS
PartUPN1021990
MFG1021990
Description
Uponor Tee Insulation Kit, ABS, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Bostik 2639 Seal adhesive cartridge
- Plastic body bound rivets
- Stainless steel (1.4301) metal sheets
- Stainless steel A2/70, M8x40, SW 13, DIN 933 hexagonal screws
- Stainless steel A2, M8, DIN 934 hexagonal nuts
- If needed, install reducing sockets before couplings
- Conduct hydraulic pressure test after installing couplings
- Use end caps (required) at all ends of the piping system to ensure insulation integrity
- Uponor ProPEX fittings and EPDM rubber end caps are required at all ends of the piping system to ensure system integrity
The Tee Insulation Kit makes an insulated tee connection of single or twin-style Uponor Ecoflex® products with a jacket size of 5.5 in, 6.9 in and 7.9 in. The kit features two shells, stainless steel bolts, plastic pins and joint-sealing compound. Use with Uponor Rubber End Caps only.
| Fitting/Connector Type | Insulation Kit |
| Type | Tee |
| Material | ABS |
| Series | Ecoflex® |
| Domestic/Import | Domestic |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 29.75 in |
| Package Height | 7.5 in |
| UNSPSC | 30141500 |
| Package Length | 47.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372211482 |
| Manufacturer Part Number | 1021990 |
(2) Shells, Stainless Steel Bolts, Plastic Pins and Joint-Sealing Compound, 7.9 in Jacket
Pre-Insulated Pipe Systems PEX-a Plumbing Systems
Price/Availability Accessible On Login

UponorEcoflex® Tee Insulation Kit, ABS

