hePEX™ Oxygen Barrier PEX Tube, 3/8 in, White, 1000 ft L
PartUPNA1220375
MFGA1220375
Description
Uponor Wirsbo® hePEX™ Tubing, 3/8 in Nominal Size, 0.35 in Inside Dia, 1/2 in Outside Dia, 1000 ft Coil Length, 80 to 160 psi Working, 73.4 to 200 deg F, PEX-A, White
Price/Availability Accessible On Login
- 0.22 Btu/h/ft/deg F thermal conductivity
- 1.1 in at 10 deg F of 100 ft linear expanssion rate
- Cross-linked polyethylene
- Approved fitting system is ProPEX®
- Wirsbo hePEX 3-1/2 in and 4 in tubing uses WIPEX™ fittings
Wirsbo hePEX features an oxygen barrier that conforms to DIN 4726 for use in closed-loop hydronic piping and radiant heating and cooling applications. The tubing is rated and listed by the Hydrostatic Stress Board of PPI at 200 deg F at 80 psi, 180 deg F at 100 psi and 73.4 deg F at 160 psi. It is compatible with Uponor ProPEX and QS-style fittings and is manufactured in full compliance to ASTM F876 and F877. It is also listed to NSF 61 for potable-water applications.
| Type | Oxygen Barrier |
| Color | White |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Length | 1000 ft |
| Series | hePEX™ |
| Inside Diameter | 0.35 in |
| Material | PEX-A |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Temperature Rating | 73.4 to 200 deg F |
| Working Pressure | 80 to 160 |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 32.5 in |
| Package Height | 6.5 in |
| UNSPSC | 40183000 |
| Package Length | 32.5 in |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372123037 |
| Manufacturer Part Number | A1220375 |
Limited
ANSI/NSF 14/61|ASTM F876/F-877/F-1960/F-2023/E-84|ASTM E119/UL 263|ASTM E814/ULC S115|AWWA C9043|CAN/ULC S101/S102.2|CSA B137.5/B214|cNSFus-rfh|cNSFus-pw|cQAIus P321|CCMC|DIN 4726/9|ETL|ICC-ES|PPI TR-4|UL Listed
Radiant Heating and Cooling Systems, Snow and Ice Melting Systems, Permafrost Protection Systems and Turf Conditioning Systems
Price/Availability Accessible On Login

UponorhePEX™ Oxygen Barrier PEX Tube, 3/8 in, White, 1000 ft L

