hePEX™ Oxygen Barrier PEX Tube, 3/4 in, White, 300 ft L
PartUPNA1250750
MFGA1250750
Description
Uponor Wirsbo® hePEX™ Tubing, 3/4 in Nominal Size, 0.671 in Inside Dia, 7/8 in Outside Dia, 300 ft Coil Length, 80 to 160 psi Working, 73.4 to 200 deg F, Polyethylene, White
Price/Availability Accessible On Login
- Cross linked polyethylene PEX-A engel method
- 1.1 in at 10 deg F of 100 ft linear expansion rate
Wirsbo hePEX features an oxygen barrier that conforms to DIN 4726 for use in closed-loop hydronic piping and radiant heating and cooling applications. The tubing is rated and listed by the Hydrostatic Stress Board of PPI at 200 deg F at 80 psi, 180 deg F at 100 psi and 73.4 deg F at 160 psi. It is compatible with Uponor ProPEX and QS-style fittings and is manufactured in full compliance to ASTM F876 and F877. It is also listed to NSF 61 for potable-water applications.
| Type | Oxygen Barrier |
| Color | White |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Length | 300 ft |
| Series | hePEX™ |
| Inside Diameter | 0.671 in |
| Material | Polyethylene |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Temperature Rating | 73.4 to 200 deg F |
| Working Pressure | 80 to 160 |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 32 in |
| Package Height | 8 in |
| UNSPSC | 40183002 |
| Package Length | 32 in |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372123105 |
| Manufacturer Part Number | A1250750 |
ANSI/NSF 14/61|ASTM F876/F-877/F-1960/F-2023/E-84|ASTM E119/UL 263|ASTM E814/ULC S115|AWWA C904|CAN/ULC S102.2/S101|CSA B137.5/B214|DIN 4726/9
Radiant Heating and Cooling System, Snow and Ice Melting System, Permafrost Protection System, Turf Conditioning System, Chilled Water Distribution and Hot Water Distribution
Price/Availability Accessible On Login

UponorhePEX™ Oxygen Barrier PEX Tube, 3/4 in, White, 300 ft L

