hePEX™ Oxygen Barrier PEX Tube, 1-1/4 in, White, Per ft
PartUPNA1921250
MFGA1921250
Description
Uponor Wirsbo® hePEX™ Tubing, 1-1/4 in Nominal Size, 1.054 in Inside Dia, 1-3/8 in Outside Dia, 20 ft Straight Length, 80 to 160 psi Working, 73.4 to 200 deg F, PEX-A
Price/Availability Accessible On Login
- 1.1 in at 10 deg F of 100 ft linear expanssion rate
- Cross-linked polyethylene PEX-a Engel method material
- Use ProPEX® fittings for pipe sizes to 3 in
- Use WIPEX™ fittings for 3-1/2 in and 4 in pipe
Wirsbo hePEX™ tubing is used for closed-loop heating and cooling applications, including radiant and hydronic distribution. Wirsbo hePEX tubing has an EVOH oxygen diffusion barrier that meets German DIN 4726/9. A polyethylene layer extruded over the EVOH barrier protects tubing from site abuse and moisture saturation.
| Type | Oxygen Barrier |
| Color | White |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Length | Per ft |
| Series | hePEX™ |
| Inside Diameter | 1.054 in |
| Material | PEX-A |
| Outside Diameter | 1-3/8 in |
| Temperature Rating | 73.4 to 200 deg F |
| Working Pressure | 80 to 160 |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 4.5 in |
| Package Height | 4.5 in |
| UNSPSC | 40183000 |
| Package Length | 258 in |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372203081 |
| Manufacturer Part Number | A1921250 |
Limited
ANSI/NSF 14/61|ASTM F876/F-877/F-1960/F-2023/E-84|ASTM E119/UL 263|ASTM E814/ULC S115|AWWA C9043|CAN/ULC S101/S102.2|CSA B137.5/B214|cNSFus-rfh|cNSFus-pw|cQAIus P321|CCMC|DIN 4726/9|ETL|ICC-ES|PPI TR-4|UL Listed
Radiant Heating and Cooling Systems, Snow and Ice Melting Systems, Permafrost Protection Systems and Turf Conditioning Systems
Price/Availability Accessible On Login

UponorhePEX™ Oxygen Barrier PEX Tube, 1-1/4 in, White, Per ft

