TruFLOW™ PEX Adapter, in, Female, Brass
PartUPNA2671300
MFGA2671300
Description
Uponor Manifold Actuator Adapter, Female, Brass, 1 in H x 1.5 in W, Import
Price/Availability Accessible On Login
The Engineered Plastic (EP) Heating Manifold Actuator Adapter (A2671300) fits a Mohlenhoff four-wire actuator onto the EP Heating Manifold for use in hydronic radiant heating and cooling systems. Use only propylene glycol in radiant systems with EP Heating Manifolds; never use ethylene glycol.
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Material | Brass |
| End Style | Female |
| Series | TruFLOW™ |
| Dimensions | 1 in H x 1.5 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 1.575 in |
| Package Height | 1 in |
| UNSPSC | 40183109 |
| Package Length | 1.575 in |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372227063 |
| Manufacturer Part Number | A2671300 |
Radiant Heating and Cooling Systems, Snow and Ice Melting Systems, Permafrost Protection Systems and Turf Conditioning Systems
Price/Availability Accessible On Login

UponorTruFLOW™ PEX Adapter, in, Female, Brass

