hePEX™ Pre-Insulated Oxygen Barrier PEX Tube, 1/2 in, White, 100 ft L
PartUPNA6140500
MFGA6140500
Description
Uponor Wirsbo® hePEX™ Pre-Insulated Coil, 1/2 in Nominal, 1.81 in Outside Dia, 100 ft Coil Length, 80 psi Working, 200 deg F, Cross Linked Polyethylene, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Polyethylene foam insulation
- 0.25 Btu in/hr/sq-ft/deg F thermal conductivity
- 1.1 in/10 deg F/100 ft linear expansion rate
- 200 deg F at 80 psi, 180 deg F at 100 psi, 73.4 deg F at 160 psi hydrostatic ratings
- 7.4 Btu/hr/ft heat loss at 70 deg F delta T
- 3.9 R-value
- 40 x 6-1/2 in coil
- Use ProPEX® fittings to connect the piping
- Crosslinked polyethylene (PEX-a) engel method service pipe
Pre-insulated Wirsbo® hePEX™ features oxygen-barrier PEX pipe encased in polyethylene-foam insulation to meet ASHRAE 90.1-2013 energy-code requirements for hydronic piping and radiant heating/cooling applications. The piping is approved for direct burial in soil provided it is not exposed to groundwater. Uponor recommends adding 1/2 in of insulation to accommodate for foam compression in direct-burial applications.
| Type | Pre-Insulated Oxygen Barrier |
| Color | White |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Length | 100 ft |
| Series | hePEX™ |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Cross Linked Polyethylene |
| Outside Diameter | 1.81 in |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Working Pressure | 80 |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 45 in |
| Package Height | 7 in |
| UNSPSC | 40180000 |
| Package Length | 45 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372501484 |
| Manufacturer Part Number | A6140500 |
Limited
ASHRAE 90.1-2013|ASTM F876|ASTM F877|ASTM F1960|ASTM F2023|CCMC|CSA B137.5|cNSFus-rfh|cNSFus-pw|DIN 4726/9|ETL|HUD|IAPMO Listed|ICC-ES|ITS|NSF/ANSI 14|NSF/ANSI 61|PPI TR-4|IPC|IRC|IMC|NSPC|NBC of Canada|NPC of Canada|UFGS|UMC|UPC Listed|WH|UL Listed
Radiant Heating and Cooling Systems, Snow and Ice Melting Systems, Permafrost Protection Systems, Turf Conditioning Systems
Price/Availability Accessible On Login

UponorhePEX™ Pre-Insulated Oxygen Barrier PEX Tube, 1/2 in, White, 100 ft L

