Tee, 1 x 1/2 in, Expansion PEX x Expansion PEX x FNPT, Brass
PartUPNLF7701010
MFGLF7701010
Description
Uponor, LF7701010, Adapter Tee, 1 x 1 x 1/2 in Nominal, ProPEX® x ProPEX® x FNPT End Style, 4.09 in Length, Brass, Import
Price/Availability Accessible On Login
- ASTM F877 specification for crosslinked polyethylene (PEX) plastic hot and cold-water distribution systems
- ASTM F1960 specification for cold expansion fittings with PEX reinforcing rings for use with cross-linked polyethylene (PEX) tubing
Designed for use with 3/4 or 1 in Uponor AquaPEX® tubing, the ProPEX® Lead-free Brass Fire Sprinkler Adapter Tee connects fire sprinklers to the Uponor residential AquaSAFE™ Looped multipurpose fire safety system, which combines fire sprinklers with a home's potable cold-water plumbing system. Use Uponor ProPEX® fittings for the connections.
| Fitting/Connector Type | Tee |
| Nominal Size | 1 x 1/2 in |
| Material | Brass |
| End Style | Expansion PEX x Expansion PEX x FNPT |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 4.09 in |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 1.2 in |
| Package Height | 2.2 in |
| UNSPSC | 40171701 |
| Package Length | 4.1 in |
| Country of Origin | IT |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372246071 |
| Manufacturer Part Number | LF7701010 |
ASTM F877/F1960|CAN/CSA B137.5|ULC/ORD-C199P|UL 1821|UNS C69300
PEX-A Plumbing System, AquaSAFE™ Fire Safety System and Residential Fire Sprinkler System
Price/Availability Accessible On Login

UponorTee, 1 x 1/2 in, Expansion PEX x Expansion PEX x FNPT, Brass

