90 deg Elbow, 1/2 in, Expansion PEX x MNPT, Brass
PartUPNM912
MFGLF4125050
Description
Uponor Elbow, Fitting/Connector Type: 90 deg Elbow, 1/2 in Nominal Size, ProPEX® x MNPT, 1-3/4 in Length, 150 psi, Brass, 210 deg F, 1-1/2 in W x 1-3/4 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- ASTM F877 specification for crosslinked polyethylene (PEX) plastic hot and cold-water distribution systems
- ASTM F1960 specification for cold expansion fittings with PEX reinforcing rings for use with cross-linked polyethylene (PEX) tubing
ProPEX® Lead-free (LF) Brass Elbow makes 90 deg connections for 1/2 in Uponor PEX tubing to 1/2 in Male NPT thread.
| Fitting/Connector Type | 90 deg Elbow |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Material | Brass |
| End Style | Expansion PEX x MNPT |
| Dimensions | 1-1/2 in W x 1-3/4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 1-3/4 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Temperature Rating | 210 deg F |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 1.5 in |
| Package Height | 1.75 in |
| UNSPSC | 40141734 |
| Package Length | 1.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372232357 |
| Manufacturer Part Number | LF4125050 |
Annex G|ANSI/NSF 14|ANSI/NSF 61|ASTM F877/F1960|CAN/CSA B137.5|HUD MR 1269|IPC|IAPMO 0253|ICC ESR 1099|NPC of Canada|NSPC|UPC Listed|UP Code
PEX Plumbing System, Hydronic Piping System, Radiant Heating and Cooling System, Snow and Ice Melting System, Permafrost Protection System and Turf Conditioning System
Price/Availability Accessible On Login

Uponor90 deg Elbow, 1/2 in, Expansion PEX x MNPT, Brass

