ProPEX® Press Adapter, 1 in, Expansion PEX x C, Brass
PartUPNPFTGA1
MFGLFP4501010
Description
Uponor ProPEX® Fitting Adapter, Press, 1 in Nominal Size, PEX x Copper, 2.87 in Length, 250 psi, 250 deg F, Brass, Import
Price/Availability Accessible On Login
Uponor ProPEX®1 lead-free (LF) brass copper press fitting adapters transition copper fittings to Uponor PEX. The adapters are approved for use in hot and cold potable water, chilled water and hydronic heating and cooling systems.
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Type | Press |
| Nominal Size | 1 in |
| Material | Brass |
| End Style | Expansion PEX x C |
| Series | ProPEX® |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 2.87 in |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Temperature Rating | 250 deg F |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 1.5 in |
| Package Height | 1.5 in |
| UNSPSC | 40171701 |
| Package Length | 2.75 in |
| Country of Origin | IT |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372545488 |
| Manufacturer Part Number | LFP4501010 |
ASTM F1960|ASTM F877|CSA B137.5|ASME B16.51|ICC-ES LC1002|IAPMO PS 117
For use in hot and cold potable water, chilled water, hydronic heating and cooling systems
Price/Availability Accessible On Login

UponorProPEX® Press Adapter, 1 in, Expansion PEX x C, Brass

