ProPEX® Plug, 1 in, Expansion PEX, Poly
PartUPNPP1
MFGQ4351000
Description
Uponor Plug, Fitting/Connector Type: Plug, 1 in Nominal, ProPEX®, 1.32 in Length, 150 psi, Polysulfone, 210 deg F, 1.35 in Dia, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- 20% glass-reinforced polysulfone
- ASTM F877 specification for crosslinked polyethylene (PEX) plastic hot and cold-water distribution systems
- ASTM F1960 specification for cold expansion fittings with PEX reinforcing rings for use with cross-linked polyethylene (PEX) tubing
ProPEX® EP plugs permanently or temporarily terminate the end of Uponor PEX tubing.
| Fitting/Connector Type | Plug |
| Nominal Size | 1 in |
| Material | Poly |
| End Style | Expansion PEX |
| Series | ProPEX® |
| Dimensions | 1.35 in Dia |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 1.32 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Temperature Rating | 210 deg F |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 1.32 in |
| Package Height | 1.32 in |
| UNSPSC | 40141734 |
| Package Length | 1.35 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372119986 |
| Manufacturer Part Number | Q4351000 |
ANSI/NSF 14|ANSI/NSF 61|ASTM F877/F1960|CAN/CSA B137.5|cQAIus P321|HUD MR 1269|IAPMO 3558|ICC ESR 1099|IPC|NPC of Canada|NSPC|ULC/ORD-C199P|UL 1821|UPC Listed
PEX-A Plumbing System, Hydronic Radiant Heating and Cooling System, Snow Melting System, Turf Conditioning System, Permafrost Prevention System and AquaSAFE™ Fire Safety System
Price/Availability Accessible On Login

UponorProPEX® Plug, 1 in, Expansion PEX, Poly

