ProPEX® 6-Port Manifold, 1 x 3/4 in, Expansion PEX Mains, Poly
PartUPNQ2261057
MFGQ2261057
Description
Uponor, Q2261057, Tee, Flow-Through, 1 x 3/4 in Nominal, ProPEX® End Style, 9.6 in Length, 150 psi Pressure, Polysulfone, 210 deg F, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- 6 outlets
- ASTM F877 specification for crosslinked polyethylene (PEX) plastic hot and cold-water distribution systems
- ASTM F1960 specification for cold expansion fittings with PEX reinforcing rings for use with cross-linked polyethylene (PEX) tubing
Engineered Polymer (EP) Flow-through Multi-port Tee features 3/4 or 1 in ProPEX® inlets with 1/2 in ProPEX® branch outlets. The tee is made of EP, a high-performance material used in demanding, hot-water applications.
| Fitting/Connector Type | Manifold |
| Type | 6-Port |
| Nominal Size | 1 x 3/4 in |
| Material | Poly |
| End Style | Expansion PEX Mains |
| Series | ProPEX® |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 9.6 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Temperature Rating | 210 deg F |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 2 in |
| Package Height | 1.5 in |
| UNSPSC | 40174600 |
| Package Length | 9.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372135184 |
| Manufacturer Part Number | Q2261057 |
ANSI/NSF 14|ANSI/NSF 61|ASTM F877/F1960|CAN/CSA B137.5|cQAIus P321|HUD MR 1269|IAPMO 3946|ICC ESR 1099|IPC|NSPC|NPC of Canada|UPC Listed
PEX-A Plumbing System
Price/Availability Accessible On Login

UponorProPEX® 6-Port Manifold, 1 x 3/4 in, Expansion PEX Mains, Poly

