ProPEX® PEX Adapter, 3/4 in, R32 Male Thread x C, Brass
PartUPNQ4143275
MFGQ4143275
Description
Uponor ProPEX® Manifold Straight Adapter, R32 x 3/4 in Nominal Size, 1.75 in Hex, 1.93 in Length, 125 psi, 220 deg F, Brass, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Uponor ProPEX® Manifold Straight Adapter threads into Uponor TruFLOW™ and Engineered Polymer (EP) Heating Manifolds to adapt to ProPEX connections in radiant heating and cooling applications.
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Material | Brass |
| End Style | R32 Male Thread x C |
| Series | ProPEX® |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hex Size | 1.75 in |
| Length | 1.93 in |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Temperature Rating | 220 deg F |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 1.75 in |
| Package Height | 1.9375 in |
| UNSPSC | 40183109 |
| Package Length | 2 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372138758 |
| Manufacturer Part Number | Q4143275 |
ASTM F877/F1960|ISO 228-G 1-1/4 in B|NSF RFH|R32
Radiant Heating and Cooling Systems
Price/Availability Accessible On Login

UponorProPEX® PEX Adapter, 3/4 in, R32 Male Thread x C, Brass

