ProPEX® Stub Elbow, 1/2 in, Expansion PEX x C, Copper/Brass
PartUPNSE123128
MFGLF2865050
Description
Uponor Stub Elbow, Fitting/Connector Type: 90 deg Elbow, 1/2 in Nominal, PEX Brass x C, 8.3 in Length, 200 psi, Copper/Brass, 200 deg F, 4-3/4 in W, Domestic, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- All copper components are made from type L copper tube
- ASTM F1960 specification for cold expansion fittings with PEX reinforcing rings for use with cross-linked polyethylene (PEX) tubing
- ASTM F877 specification for crosslinked polyethylene (PEX) plastic hot and cold-water distribution systems
Uponor ProPEX® lead-free (LF) copper stub ells provide a 90 deg transition from Uponor AquaPEX® tubing to copper.1 Copper stub ells are comprised of 1/2, 3/4 or 1 in type L copper pipe with an Uponor ProPEX® fitting on one end and the other end spun closed.
| Fitting/Connector Type | Stub Elbow |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Material | Copper/Brass |
| End Style | Expansion PEX x C |
| Series | ProPEX® |
| Dimensions | 4-3/4 in W |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 8.3 in |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 4.5 in |
| Package Height | 0.88 in |
| UNSPSC | 40172800 |
| Package Length | 8.25 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372232326 |
| Manufacturer Part Number | LF2865050 |
Annex G|ANSI/NSF 14|ANSI/NSF 61|ASTM F877/F1960|CAN/CSA B137.5|HUD MR 1269|ICC ESR 1099|IPC|NPC of Canada|NSPC|UPC Listed|UP Code
PEX-A Plumbing System
Price/Availability Accessible On Login

UponorProPEX® Stub Elbow, 1/2 in, Expansion PEX x C, Copper/Brass

