ProPEX® PEX Stiffener, 1/2 in, Comp, Stainless Steel
PartUPNSSI12
MFGF5400500
Description
Uponor Pipe Insert, Fitting/Connector Type: Insert, 1/2 in Nominal, Compression, Stainless Steel, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
| Fitting/Connector Type | Stiffener |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Material | Stainless Steel |
| End Style | Comp |
| Series | ProPEX® |
| Domestic/Import | Domestic |
| Brand | Uponor |
| Package Width | 0.625 in |
| Package Height | 0.625 in |
| UNSPSC | 40175305 |
| Package Length | 1 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Uponor |
| UPC | 673372117784 |
| Manufacturer Part Number | F5400500 |
UPC|IBC|IRC|IPC|NPC of Canada|UMC|NSPC|IMC |NSF-372|ASME A112.18.1|ASTM F877|CSA B125|ASTMF1960|CSA B137.5|NSF-61|NSF-14 |cNSFus-pw-G|U.P.Code
LF brass compression (quarter-turn) stop valves are chrome-plated and available in angle or straight configurations. Stop valves are used for point-of-use shutoff at the fixture. Both styles connect 1/2" Uponor AquaPEX tubing to 3/8" outside diameter (O.D.) risers.Note: Includes compression inserts and rings for the 1/2" PEX connections.
Price/Availability Accessible On Login

UponorProPEX® PEX Stiffener, 1/2 in, Comp, Stainless Steel

