Reducer, 4 x 2 in, Groove x C, Copper
PartVFCCR42
MFGFD29652C00
Description
Victaulic® Concentric Reducer, Series: 652, Fitting/Connector Type: Reducer, 4 x 2 Nominal, Grooved x Cup, 300, Wrot Copper, 4-3/4 in L
Price/Availability Accessible On Login
- Full-flow, standard radius copper fittings are supplied as either roll grooved wrought copper or bronze fittings
- Sizes from 2 – 8”, 54.0 – 206.4 mm, DN50 – DN200 for CTS and EN copper
- Fitting pressure ratings equivalent to the pressure ratings of the joints consisting of a Style 607 coupling, Style 606 coupling or Style 641 flange adapter and Type of copper tubing
Full flow, standard radius fittings supplied roll grooved and ready for installation into copper systems using either a Style 607 coupling or Style 641 Vic-Flange adapter. Working pressures shown are based on the heaviest wall copper tubing for each standard.
| Fitting/Connector Type | Reducer |
| Nominal Size | 4 x 2 in |
| End Style | Groove x C |
| Material | Copper |
| Finish | Copper |
| Dimensions | 4-3/4 in L |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Series | 652 |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40173613 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304037931 |
| Manufacturer Part Number | FD29652C00 |
ASTM B75 C12200 or ASTM B152 C110001|FM Approved|UL/cULus Listed
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Reducer, 4 x 2 in, Groove x C, Copper

