End Run 90 deg Elbow, 2 x 3/4 in, Groove x FNPT, Ductile Iron, Enamel Painted
PartVFFAAC234
MFGFB59067P00
Description
Victaulic® Vic-End® II End of Run Elbow, Series: 67 Series, 90 deg Elbow Fitting/Connector, 2 x 3/4 in Nominal, NPT End Style, 365 psi Pressure, Ductile Iron, Orange Enamel
Price/Availability Accessible On Login
- Standard fitting pressure ratings conform to ratings of installed coupling
- All fittings supplied with grooves for fast installation
- Fittings available from 1¼ – 3″, DN32 – DN80
| Fitting/Connector Type | 90 deg Elbow |
| Type | End Run |
| Nominal Size | 2 x 3/4 in |
| End Style | Groove x FNPT |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Enamel Painted |
| Height | 2.55 in |
| Length | 2.3 in |
| Pressure Rating | 365 psi |
| Series | 67 |
| Width | 2.95 in |
| Brand | Victaulic® |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 883481598071 |
| Manufacturer Part Number | FB59067P00 |
Ductile Iron Conforming to ASTM A536 Grade 65-45-12|cULus Listed|FM Approved
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®End Run 90 deg Elbow, 2 x 3/4 in, Groove x FNPT, Ductile Iron, Enamel Painted

