11 45 deg Elbow, 3 in, Groove, Ductile Iron, Hot Dipped Galvanized
PartVFG43
MFGF030011G00
Description
Victaulic® Elbow, Standard Radius, Series: 11 Series, Fitting/Connector Type: 45 deg Elbow, 3 in Nominal, Grooved, 1000 psi, Ductile Iron, Hot Dipped Galvanized, 3-1/2 in OD, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Standard fitting pressure ratings conform to ratings of installed coupling
- All fittings supplied with grooves or shoulders for fast installation
- Fittings available from ¾ – 24″, DN20 – DN600
Fittings are supplied with grooved or shouldered ends to permit fast installation without field preparation. Fittings conform to the pressure ratings of Style 77 flexible couplings. Not intended for use with Victaulic couplings for plain end pipe.
| Fitting/Connector Type | 45 deg Elbow |
| Type | Standard Radius |
| Nominal Size | 3 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Galvanized |
| Potable/Non-Potable | Non-Potable |
| Dimensions | 3-1/2 in OD |
| Domestic/Import | Import |
| Industry Standards | ASTM A536 Grade 65-45-12 |
| Pressure Rating | 1000 psi |
| Series | 11 Series |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 27112800 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304053559 |
| Manufacturer Part Number | F030011G00 |
ASTM A536 Grade 65-45-12|C/US UL Listed|FM Approved|LPCB Approved|CTP Approved|VDS Certified|ABS/LR/RINA/DNV-GL/KR Approved
For connects pipe, provides change in direction and adapts sizes or components
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®11 45 deg Elbow, 3 in, Groove, Ductile Iron, Hot Dipped Galvanized

