Tee, 8 in, Groove, Ductile Iron, Galvanized
PartVFGT8
MFGF080020G00
Description
Victaulic® Straight Tee, Series: 20 Series, Fitting/Connector Type: Tee, 8 in Nominal, Grooved, 15-1/2 in Length, 800 psi, Ductile Iron, Hot Dipped Galvanized, 8-5/8 in OD
Price/Availability Accessible On Login
- Standard fitting pressure ratings conform to ratings of installed coupling
- All fittings supplied with grooves or shoulders for fast installation
- Fittings available from 3/4 - 24 in
Fittings are supplied with grooved or shouldered ends to permit fast installation without field preparation. Fittings conform to the pressure ratings of Style 77 flexible couplings. Not intended for use with Victaulic couplings for plain end pipe.
| Fitting/Connector Type | Tee |
| Nominal Size | 8 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Galvanized |
| Dimensions | 8-5/8 in OD |
| Length | 15-1/2 in |
| Pressure Rating | 800 psi |
| Series | 20 |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40174604 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304062872 |
| Manufacturer Part Number | F080020G00 |
ASTM A536 Grade 65-45-12|ANSI/NSF 61/372|cULus Listed|FM/LPCB/CTP/VDS/ABS/LR/RINA/KR Approved
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Tee, 8 in, Groove, Ductile Iron, Galvanized

