Grooved Butterfly Valve, Gear Operator, 18 in, Groove, 300 psi, Ductile Iron
PartVFPBFVGOP18
MFGW180761SE3
Description
Victaulic® Vic-300 MasterSeal™ Butterfly Valve, Series: W761, 18 in Nominal, Grooved, -30 to 230 deg F, Media: Water, Gear Actuator, 11 in Inlet to Outlet Length, Ductile Iron Body, Ductile Iron Disc, 17-4PH Stainless Steel (Stem)/(Disc Driving Pin) Stem & Pin Material, EPDM, Polyphenylene Sulfide Coated, Black Oxide, 18 in OD x 20 in W x 32-1/4 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Offers an easily installed choice to cumbersome, multi-bolt wafer or lug-type flanged valves
- Sizes from 14 – 24″
- DN350 – DN600
- Pressures up to 300 psi
- 2068 kPa
- 21 bar
The Series W761 Advanced Groove System (AGS) butterfly valve is available with handwheel, gear operator, electric, pneumatic or hydraulic actuators. Installs in less than one-third the time of cumbersome multi-bolt wafer, lug type or flanged valves.
| Type | Grooved |
| Actuator Type | Gear Operator |
| Nominal Size | 18 in |
| End Style | Groove |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Material | Ductile Iron |
| Body Material | Ductile Iron |
| Color | Black Oxide |
| Dimensions | 18 in OD x 20 in W x 32-1/4 in H |
| Disc Material | Ductile Iron |
| Finish | Polyphenylene Sulfide Coated |
| Inlet to Outlet Length | 11 in |
| Media | Water |
| Series | W761 |
| Softgoods Material | EPDM |
| Stem & Pin Material | 17-4PH Stainless Steel (Stem)/(Disc Driving Pin) |
| Temperature Rating | -30 to 230 deg F |
| Trim Material | 17-4 PH Stainless Steel Stem and EPDM Seat |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40141600 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304159794 |
| Manufacturer Part Number | W180761SE3 |
AGS Approved|ASTM A536 Grade 65-45-12|UL Listed
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Grooved Butterfly Valve, Gear Operator, 18 in, Groove, 300 psi, Ductile Iron

