Cap, 4 in, Groove, Ductile Iron, Enamel Painted
PartVFPCAPT4
MFGFD20060P00
Description
Victaulic® Pipe Cap, Series: 60 Series, Fitting/Connector Type: Cap, 4 in Nominal, Grooved, 1 in Thickness, Ductile Iron, Enamel Painted, Orange, 4-1/2 in OD
Price/Availability Accessible On Login
- Standard fitting pressure ratings conform to ratings of installed coupling
- All fittings supplied with grooves or shoulders for fast installation
- Fittings available from ¾ – 24″
- DN20 – DN600
| Fitting/Connector Type | Cap |
| Nominal Size | 4 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Enamel Painted |
| Color | Orange |
| Dimensions | 4-1/2 in OD |
| Industry Standards | ASTM A536 Grade 65-45-12 |
| Series | 60 |
| Thickness | 1 in |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40142000 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304117664 |
| Manufacturer Part Number | FD20060P00 |
ASTM A536 Grade 65-45-12|ANSI/NSF 372|cULus Listed|FM Appoved|LPCB Approved|VDS Approved
For carbon steel/stainless steel pipe
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Cap, 4 in, Groove, Ductile Iron, Enamel Painted

