789 Flow Balancing Valve, 10 in, Groove, Ductile Iron
PartVFPCBVGRV10
MFGV100789CBV
Description
Victaulic® Balancing Valve, Series: 789, 10 in Nominal, Grooved End Style, 350 psi Pressure, -4 to 250 deg F, 4040 gpm Flow Rate, Media: Water, Handwheel Actuator, 28-3/4 in Inlet to Outlet Length, 17-3/4 in Top to Inlet Center, Ductile Iron Body, EPDM Seat, Seal Softgoods, Painted, 10-3/4 in OD Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Digital hand wheel with 8, 12 or 16 turns to open (depending on size); Includes memory stop
- Sizes from 2 ½ – 12”, 73.0 mm – DN300
- 350 psi/2413 kPa/24 bar
Tour and Anderson calibrated balancing valves offer a reliable, simple and cost effective way to measure and balance all flow rates. Full throttling range is achieved by 4, 8, 12, 16, 20 or 22 full turns of the handwheel, enabling a precise setting. This high degree of accurate adjustment means that the system can be balanced precisely. The actual pressure drops in heating and cooling systems are difficult to establish by calculation because water flows vary from design flows. They can be corrected easily by regulating the desired water flow with Tour & Anderson globe style balancing valves. By measuring the pressure drop across measuring ports at a particular handwheel setting, the water flow for the valve size can be read easily from the appropriate pressure drop graph or flow balancing wheel. If the flow does not conform with that specified, adjust the valve and repeat the measuring procedure until the correct flow has been obtained.
| Nominal Size | 10 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Series | 789 |
| Actuator Type | Handwheel |
| Body Material | Ductile Iron |
| Dimensions | 10-3/4 in OD |
| Finish | Enamel Painted |
| Flow Rate | 4040 gpm |
| Inlet to Outlet Length | 28-3/4 in |
| Media | Water |
| Pressure Rating | 350 psi |
| Softgoods Material | EPDM Seat, Seal |
| Temperature Rating | -4 to 250 deg F |
| Top to Inlet Center | 17-3/4 in |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40141600 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304123900 |
| Manufacturer Part Number | V100789CBV |
Ductile Iron Conforming to ASTM A536|Grade 65-45-12
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®789 Flow Balancing Valve, 10 in, Groove, Ductile Iron

