Dielectric, Nipple, 4 in, Groove, Copper
PartVFPDEGG4
MFGF040647CGG
Description
Victaulic® Dielectric Transition, Series: 647-GG, Dielectric Transition Fitting/Connector, 4 in Nominal, Grooved Steel x Grooved C End Style, 300 psi Pressure, 86 to 180 deg F, Copper, 6.19 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Sizes from ½ – 4″
- DN15 – DN100
- Pressures up to 300 psi
- 2068 kPa
- 21 bar
- Used to join carbon steel to copper tubing with one fitting
Victaulic Style 647 IPS to CTS dielectric transition fittings are typically used to join carbon steel or stainless steel pipe to copper tubing with one fitting. The fittings provide a set distance between the metals being joined while maintaining a minimal electric potential between the fitting and surrounding piping.
| Fitting/Connector Type | Nipple |
| Type | Dielectric |
| Nominal Size | 4 in |
| End Style | Groove |
| Material | Copper |
| Finish | Copper |
| Dimensions | 6.19 in L |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Series | 647-GG |
| Temperature Rating | 86 to 180 deg F |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40173308 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 883481292528 |
| Manufacturer Part Number | F040647CGG |
ANSI/NSF 61 and 372|FM Approved|UL/cULus Listed
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Dielectric, Nipple, 4 in, Groove, Copper

