Dielectric, Nipple, 2-1/2 in, Groove x MNPT, Copper Silicon Alloy Brass
PartVFPDEGT212
MFGF024647CGT
Description
Victaulic® Dielectric Transition Fitting, Series: 647-GT, 2-1/2 in Nominal, Grooved x Thread End Style, 300 psi Pressure, Cast Copper Silicon, 2.875 in OD x 6.1 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Sizes from ½ – 4″
- DN15 – DN100
- Pressures up to 300 psi
- 2068 kPa
- 21 bar
- Used to join carbon steel to copper tubing with one fitting
Victaulic style 647 IPS to CTS dielectric transition fittings are typically used to join carbon steel or stainless steel pipe to copper tubing with one fitting. The fittings provide a set distance between the metals being joined while maintaining a minimal electric potential between the fitting and surrounding piping. The style 647-GT (groove x thread) is only available in sizes from 1 to 4 in or 25 to 100 mm.
| Fitting/Connector Type | Nipple |
| Type | Dielectric |
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| End Style | Groove x MNPT |
| Material | Copper Silicon Alloy Brass |
| Dimensions | 2.875 in OD x 6.1 in L |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Series | 647-GT |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40170000 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 883481319355 |
| Manufacturer Part Number | F024647CGT |
Copper Silicon Casting Conforming to UNS C87850|UL Listed
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Dielectric, Nipple, 2-1/2 in, Groove x MNPT, Copper Silicon Alloy Brass

