Eccentric Reducer, 12 x 10 in, Groove, Ductile Iron, Enamel Painted
PartVFPER1210
MFGFG39051P00
Description
Victaulic®, FG39051P00, Eccentric Reducer, Series: 51 Series, Fitting/Connector: Reducer, 12 x 10 in Nominal, Grooved End Style, 14 in Length, 800 psi Pressure, Fabricated Method of Manufacture, Carbon Steel, Orange Painted
Price/Availability Accessible On Login
- Standard fitting pressure ratings conform to ratings of installed coupling
- All fittings supplied with grooves or shoulders for fast installation
- Fittings available from ¾ – 24″
- DN20 – DN600
Fittings are supplied with grooved or shouldered ends to permit fast installation without field preparation. Fittings conform to the pressure ratings of Style 77 flexible couplings. Not intended for use with Victaulic couplings for plain end pipe.
| Fitting/Connector Type | Reducer |
| Type | Eccentric |
| Nominal Size | 12 x 10 in |
| End Style | Groove |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Enamel Painted |
| Length | 14 in |
| Method of Manufacture | Fabricated |
| Pressure Rating | 800 psi |
| Series | 51 |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40173602 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304113376 |
| Manufacturer Part Number | FG39051P00 |
ASTM A53|ANSI/NSF 61/372|cULus Listed|CTP Approved|FM Approved|LPCB Approved|VdS Approved
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Eccentric Reducer, 12 x 10 in, Groove, Ductile Iron, Enamel Painted

