Flange Adapter, 4 in, Groove x Flange, Ductile Iron, Enamel Painted
PartVFPPFA4
MFGL040841HP0
Description
Victaulic® Flanged Adapter, Series: 841, 4 in Nominal, 7-1/2 in Diameter Bolt Circle, 5/8 x 3 in Bolt Hole, 4-1/2 in OD, Up to 300 psi Pressure, 125/150 lb, 0 to 180 deg F, Ductile Iron, Blue Enamel Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Utilizes Grade P gasket material for improved resistance to typical potable water disinfectants
- Sizes from 2 – 12”, DN50 – DN300
- Pressures up to 300 psi, 2068 kPa
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Type | Flange |
| Nominal Size | 4 in |
| End Style | Groove x Flange |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Enamel Painted |
| Bolt Circle Diameter | 7-1/2 in |
| Bolt Hole Size | 5/8 x 3 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Outside Diameter | 4-1/2 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Rating | Up to 300 psi |
| Series | 841 |
| Temperature Rating | 0 to 180 deg F |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40175300 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 195150074190 |
| Manufacturer Part Number | L040841HP0 |
(8) Bolts, (4) Nuts and Fluoroelastomer Blend Gasket
1 year Limited
ASTM A536 Grade 65-45-12/A123|cULus Listed|FM Approved|UPC Listed
For use on stainless steel and galvanized carbon steel potable water piping systems only
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Flange Adapter, 4 in, Groove x Flange, Ductile Iron, Enamel Painted

