Upright Fire Sprinkler Head, Quick Response, 1/2 in, 5.6 K, 200 deg F, Brass
PartVSH561YFQ410
MFGS561YFQ410
Description
Victaulic®, S561YFQ410, Fire Sprinkler, Quick Response, Series: V5620, 175 psi Pressure, 2-1/2 in Overall Length, 1/2 in Thread, 5.6 gpm Nominal K-Factor, NPT Connection, Upright Mounting, 200 deg F, Plain Brass
Price/Availability Accessible On Login
- K5.6, 8.1 SI
- Low Flow Attic Scheme
V5620-FIRELOCK K5.6 QR UPRIGHT ATTIC RE SPRINKLER
| Thread Size | 1/2 in |
| Nominal K-Factor | 5.6 K |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Type | Upright |
| Color Family | Brass |
| Activation Type | Quick Response |
| Finish/Color | Brass |
| Color | Plain Brass |
| Connection Type | NPT |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Upright |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Series | V5620 |
| Brand | Victaulic® |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 195150146552 |
| Manufacturer Part Number | S561YFQ410 |
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Upright Fire Sprinkler Head, Quick Response, 1/2 in, 5.6 K, 200 deg F, Brass

