Hose Bibb, 3/4 in Inlet, FNPT, Polished Chrome
PartWDF26P34PC
MFG26P-3/4-PC
Description
Woodford® Wall Faucet, Backflow Protected, 3/4 in Nominal, FNPT, 125 psi, Wheel, 120 deg F, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Field testable
- Two independent check valves
- Drains automatically when hose is removed
- No spray back
- EPDM packing to prevent leaking
- Adjustable brass packing nut with deep stem guard
- Standard o-size washer valve seat
- Furnished with polycarbonate wheel handle and loose tee key
- Model 26
The Model 26 is a backflow protected wall faucet designed for use in mild climate areas. The Model 26 is intended for irrigation purposes and is designed to blend in with modern architecture for installation on homes, service stations, churches, motels, drive-in restaurants.
| Type | Hose Bibb |
| Inlet Size | 3/4 in |
| Inlet Type | FNPT |
| Handle Type | Standard |
| Finish | Polished Chrome |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| End Style | FNPT |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Specifications | Backflow Protected |
| Temperature Rating | 120 deg F |
| Brand | Woodford® |
| Package Width | 4 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 4 in |
| Manufacturer | Woodford Manufacturing |
| UPC | 671090075065 |
| Manufacturer Part Number | 26P-3/4-PC |
ASSE 1052|IAPMO® Listed
For homes, service stations, churches, hotels and drive-in restaurants
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Woodford®Hose Bibb, 3/4 in Inlet, FNPT, Polished Chrome

