1-Piece Ball Valve With Drain, 1-1/2 in, C, Full Port, Brass Ball, Brass
PartWEBH50616
MFG50616
Description
Webstone Ball Drain⢠Clean Brassā¢, 50616, Ball Valve, Standard, Series: Pro-PalĀ® 5061, 1-1/2 in Nominal, C End Style, 600 psi CWP Pressure, 250 deg F, Full Port, Media: Glycol Mixture/Oil/Water, 3/4 in Orifice, Lever Handle Actuator, 4.63 in Inlet to Outlet Length, 3-1/2 in Top to Inlet Center, Forged Brass Body, EPDM/PTFE Softgoods, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- Eliminates Assembly Needed to Isolate and Drain Any Portion of a Piped System
- Exclusive Adjustable Flow Path Allow for Draining From Either Side of the Ball
- Saves 27 min
- Replaces 4 Components
Designed for residential, commercial or industrial use with water, oil or gas. This approved Webstone valve is actuated by a blow-out proof stem and features an adjustable packing gland. Solder joint temperature ratings are per ASME B16.18 Annex A for 95-5 solder. Other solder materials have lower pressure/temperature limits. Do not silver braze or overheat valves when soldering.
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| End Style | C |
| Port Type | Full |
| Construction | 1-Piece |
| Material | Brass |
| Type | Drain |
| Ball Material | Brass |
| Actuator Type | Reversible Handle |
| Body Material | Brass |
| Color | Brass |
| Domestic/Import | Import |
| Inlet to Outlet Length | 4-5/8 in |
| Media | Gas/Oil/Water |
| Orifice Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 600 psi WOG |
| Series | Pro-PalĀ® 5061 |
| Softgoods Material | PTFE |
| Temperature Rating | 100 deg F |
| Top to Inlet Center | 3-1/2 in |
| Trim Material | Brass Stem and PTFE Seat |
| Brand | Webstone |
| Package Width | 3.6 in |
| Package Height | 3.8 in |
| UNSPSC | 40141607 |
| Alternate Part Number 1 | H-50616 |
| Package Length | 6.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | NIBCO Inc. |
| UPC | 018394506169 |
| Manufacturer Part Number | 50616 |
Adjustable Packing Gland
Lifetime
ASME B16.18
Residential, Commercial and Industrial Applications
Videos
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On Login
Webstone1-Piece Ball Valve With Drain, 1-1/2 in, C, Full Port, Brass Ball, Brass

