1-Piece Ball Valve With Drain, 3/4 in, C x Flange, Full Port, Brass Ball, Brass
PartWEBH51413
MFG51413
Description
Webstone The Isolator®, 51413, Ball Valve, Standard Uni-Flange, Series: 5141, 3/4 in Nominal, C x Rotating Flanged End Style, 600 psi CWP Pressure, 100 deg F, Full Port, Media: Glycol Mixture/Oil/Water, 3/4 in Orifice, T-Handle Actuator, 3 in Inlet to Outlet Length, 2-1/4 in Top to Inlet Center, Forged Brass Body, PTFE Softgoods, 3 in H Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- Easily Isolates the Pump for Replacement
- Prevents Electrolysis and Eliminates Galvanic Corrosion
- Rotating Flange is Secured by a Snug-Fit Snap-Ring that Provides Greater Control Over Positioning During Installation
- Flange Features a Conical Inlet to Minimize Turbulence
- Multi-Function Drain Makes the Isolator the Only Valve That Drains From Either Side of the Pump
- Fits Virtually Any Standard Circulator Pump
- Saves 63 min
- Replaces 8 Components
- This valve is actuated by a blowout proof stem
- Available in Lead-Free
Designed for residential, commercial or industrial use with water or a glycol mixture. This approved Webstone valve is actuated by a blow-out proof stem and features an adjustable packing gland. Flange features a conical inlet to minimize turbulence. The rotating flange is secured by a snug-fit snap-ring that provides greater control over positioning during installation. Solder joint temperature ratings are per ASME B16.18 Annex A for 95-5 solder. Other solder materials have lower pressure/temperature limits. Do not silver braze or overheat valves when soldering.
| Nominal Size | 3/4 in |
| End Style | C x Flange |
| Port Type | Full |
| Construction | 1-Piece |
| Material | Brass |
| Type | Drain |
| Ball Material | Brass |
| Actuator Type | Lever |
| Body Material | Forged Brass |
| Dimensions | 3 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Inlet to Outlet Length | 3 in |
| Media | Water/Glycol Mixture |
| Orifice Size | 3/4 in |
| Pressure Rating | 600 psi |
| Series | 5141 |
| Softgoods Material | PTFE |
| Temperature Rating | 100 deg F |
| Top to Inlet Center | 42407 in |
| Trim Material | Brass Stem and PTFE Seat |
| Brand | Webstone |
| UNSPSC | 40141607 |
| Alternate Part Number 1 | H-51413 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | NIBCO Inc. |
| UPC | 018394514133 |
| Manufacturer Part Number | 51413 |
Adjustable Packing Gland, Nuts and Bolts
Lifetime
ASME B16.18
Residential, Commercial and Industrial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login
Webstone1-Piece Ball Valve With Drain, 3/4 in, C x Flange, Full Port, Brass Ball, Brass

