WARDFlex® Gas Stripwound Hose, 1/2 in, Steel
PartWFL15AWFGFC
MFG15A.WFGFC
Description
Ward Mfg WARDFlex® Stripwound Conduit, 1/2 x 1 in Nominal, 1 ft L x 0.07 in Thk Wall, Steel, Galvanized, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Wide range of tubing sizes and coil lengths
- Double annealing for maximum flexibility
- Continuous run coils
- Helium and vacuum tested
- Easy customization options
- Easy installation
Strip wound metal conduit can be used to protect WARDFLEX®/WARDFLEX® II CSST when the tubing is in a concealed location and cannot be displaced a minimum of 3 in from a puncture threat or the distance between supports is less than 24 in. Strip wound conduit cannot be used as a substitute for striker plates where tubing passes through structural members.
| Fitting/Connector Type | Stripwound Hose |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Material | Steel |
| Series | WARDFlex® |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Galvanized |
| Specifications | 1/2 x 1 in Nominal, 1 ft L x 0.07 in Thk Wall |
| Brand | Ward Mfg |
| Package Width | 11.75 in |
| Package Height | 10 in |
| UNSPSC | 40180000 |
| Alternate Part Number 1 | 623 |
| Package Length | 11.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | ASC Engineered Solutions |
| UPC | 662467369306 |
| Manufacturer Part Number | 15A.WFGFC |
CSA 112940
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Ward MfgWARDFlex® Gas Stripwound Hose, 1/2 in, Steel

