WARDFlex® Gas Coupling, 1-1/2 in, FNPT, Brass
PartWFL38MWFC
MFG38M.WFC
Description
Ward Mfg WARDFlex® Mechanical Coupling, 1-1/2 in Nominal, 2.964 in Length, Brass, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Approved for concealed use
- One corrugation crush seal
- Reusable
- 3/8 in through 1-1/4 in patented STEPSAVER fittings - Primary metal to metal seal secondary gasket seal
- 1-1/2 in and 2 in fittings reliable gasket seal
- Composite fiber gasket
The 3/8 in thru 1-1/4 in WARDFLEX® tubing is terminated using the patented, stepsaver double seal fitting. The 1-1/2 in and 2 in tubing utilize the WARDFLEX® traditional gasketed fitting design. Only fittings designed and listed for use with the WARDFLEX® and WARDFLEX® MAX CSST piping systems shall be used when connecting to the flexible piping.
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| End Style | FNPT |
| Material | Brass |
| Series | WARDFlex® |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 2.964 in |
| Brand | Ward Mfg |
| Package Width | 5.5 in |
| Package Height | 5.5 in |
| UNSPSC | 40172601 |
| Package Length | 5.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | ASC Engineered Solutions |
| UPC | 662467426627 |
| Manufacturer Part Number | 38M.WFC |
(1) Coupling Body, (2) Retainer Rings, (2) Nuts and (2) Gaskets
ASME B16.3/B1.20.1|CSA 112940|IAPMO 3353|ICC ESR-1879
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Ward MfgWARDFlex® Gas Coupling, 1-1/2 in, FNPT, Brass

