Full Face Gasket, 3 in, 1/8 in THK, 4 Bolt Holes, Class 150, Neoprene
PartWGKFFNEO3
MFGWGKFFNEO3
Description
Full Face Gasket, 3 in, 1/8 in THK, 4 Bolt Holes, Class 150, Neoprene
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Neoprene blend provides moderate resistance to oil and ozone
- For use in bumpers, pads, and sealing in general gasket and flange applications
- 6 in bolt hole circle
- 800 psi minimum tensile strength
- 60 +/- 5 Durometer meter
| Type | Full Face |
| Nominal Size | 3 in |
| Class | 150 |
| Material | Neoprene |
| Thickness | 1/8 in |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 3-1/2 in |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Outside Diameter | 7-1/2 in |
| Temperature Rating | -20 to 170 deg F |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | WGKFFNEO3 |
For bumpers, pads and sealing
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved VendorsFull Face Gasket, 3 in, 1/8 in THK, 4 Bolt Holes, Class 150, Neoprene

